Skip to content

61 Erie St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$4,800,000
Last Sale Date
Mar 20, 2018

Property Information

Block11105
Lot18
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-1C-6UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$354,600
78%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,151-0.6%
2024$10,215+15.0%
2023$8,880-0.4%
2022$8,913+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 7750, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1900