Skip to content

301 Third St.(Unit C0003)Jersey City, NJ

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block11106
Lot9.01
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
28%
Improvement Value:$299,000
72%
Total Assessment$413,200

Sale
$36,000
DeedBook 9010, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1915