Skip to content

298 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1883

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block11108
Lot27
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC0680
Description5SBT-B-D-10U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$300,000
75%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft680DeedBook 9330, Page 347Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5158, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1883