Skip to content

306 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block11108
Lot31
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC0730
Description4S-B-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage669
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$313,600
76%
Total Assessment$413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,236-0.6%
2024$9,294+21.9%
2023$7,622-0.4%
2022$7,651+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft669DeedBook 9574, Page 810Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 7603, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1900