Skip to content

231 Third St.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block11109
Lot10
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$284,500
74%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586-0.6%
2024$8,640+40.1%
2023$6,167-0.4%
2022$6,190+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8924, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1887