Skip to content

231 Third St.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block11109
Lot10
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage565
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$284,500
74%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586-0.6%
2024$8,640+40.1%
2023$6,167-0.4%
2022$6,190+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8914, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1887