Skip to content

227 Third St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 12, 2014

Property Information

Block11109
Lot12
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage626
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$305,200
75%
Total Assessment$405,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048-0.6%
2024$9,105+40.1%
2023$6,499-0.4%
2022$6,524+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8978, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1900