Skip to content

332 First St.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07302

Built 1987

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block11110
Lot2
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC1560
Description3S-B-C4-32U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$567,400
85%
Total Assessment$667,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,903-0.6%
2024$14,996+40.1%
2023$10,705-0.4%
2022$10,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5690, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1987