Skip to content

336 First St.(Unit C0205)Jersey City, NJ 07302

Built 1987

Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block11110
Lot2
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC1126
Description3S-B-C4-32U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,500
82%
Total Assessment$555,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,404-0.6%
2024$12,482+40.1%
2023$8,910-0.4%
2022$8,944+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987