Skip to content

251 Newark Ave.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07302

Built 2016
Vacant Land

Last Sale Price
$842,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block11110
Lot5
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description5S-C-10P-19UCON
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$65,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,463-0.6%
2024$1,472+40.1%
2023$1,051-0.4%
2022$1,055+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$842,000
DeedBook 9657, Page 221Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$752,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 9157, Page 370Recorded11/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016