Skip to content

251 Newark Ave.(Unit C0503)Jersey City, NJ 07302

Built 2016
Vacant Land

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block11110
Lot5
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description5S-C-10P-19UCON
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$76,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,717-0.6%
2024$1,728+40.1%
2023$1,233-0.4%
2022$1,238+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 9157, Page 675Recorded11/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016