Skip to content

553 Jersey Ave.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block11113
Lot21
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage734
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$274,800
73%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,369-0.6%
2024$8,422+21.8%
2023$6,915-0.4%
2022$6,941+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$429,000
Sq Ft734DeedBook 9541, Page 453Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 8374, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1900