Skip to content

323.5 Seventh St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block11201
Lot1
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$614,900
86%
Total Assessment$714,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,964-0.6%
2024$16,064+45.2%
2023$11,066-0.4%
2022$11,107+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft1,198DeedBook 9641, Page 605Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 9189, Page 459Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9003, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1890