Skip to content

243 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block11203
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$665,000
49%
Improvement Value:$693,100
51%
Total Assessment$1,358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,326-0.6%
2024$30,517+40.1%
2023$21,784-0.4%
2022$21,865+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905