Skip to content

226 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Oct 25, 2006

Property Information

Block11204
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-BD-2U-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,700
50%
Improvement Value:$566,100
50%
Total Assessment$1,141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,496-0.6%
2024$25,656+40.1%
2023$18,314-0.4%
2022$18,383+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 8056, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1878