Skip to content

314 Fourth St.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$330,500
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block11207
Lot12
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage670
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$300,000
75%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-9.9%
2024$9,918+40.1%
2023$7,080-0.4%
2022$7,107+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,500
DeedBook 8196, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1900