Skip to content

312 Fifth St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$1,660,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block11209
Lot21
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-2UCONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,142
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$974,700
91%
Total Assessment$1,074,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,998-0.6%
2024$24,149+40.1%
2023$17,238-0.4%
2022$17,303-11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,660,000
Sq Ft2,142DeedBook 9916, Page 305Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$1,222,500
Sq Ft2,412DeedBook 9440, Page 496Recorded10/4/2019

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 7824, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 2002