Skip to content

297 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1,315,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block11213
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,666
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,100
55%
Improvement Value:$486,400
45%
Total Assessment$1,081,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,150-0.6%
2024$24,301+70.4%
2023$14,263-0.4%
2022$14,316+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,315,000
Sq Ft1,666DeedBook 9843, Page 25Recorded8/22/2024

Property Sale

Sale
$1,335,000
Sq Ft1,666DeedBook 9742, Page 707Recorded4/29/2023

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

DeedBook 9307, Page 172Recorded5/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900