Skip to content

227 Fourth St.(Unit C0502)Jersey City, NJ 07302

Built 2016
Vacant Land

Last Sale Price
$1,280,000
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block11302
Lot3.01
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description5S-F-12U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,599
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,003-0.6%
2024$2,016+40.1%
2023$1,439-0.4%
2022$1,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,280,000

From:

To:

Sq Ft1,599DeedBook 9134, Page 367NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016