Skip to content

213 Fifth St.(Block 11303 Lot 17)Jersey City, NJ 07302

Built 2001
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block11303
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$16,523+2.5%
2013$16,118
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 8281, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 2001