Skip to content

212 Fourth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,130,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block11303
Lot34
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$665,000
87%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,082-0.6%
2024$17,190+40.1%
2023$12,271-0.4%
2022$12,317-15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,130,000
Sq Ft1,258DeedBook 9696, Page 565Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 9413, Page 524Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$573,500
DeedBook 8786, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1890