Skip to content

212 Fourth St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block11303
Lot34
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$669,200
87%
Total Assessment$769,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,176-0.6%
2024$17,284+40.1%
2023$12,338-0.4%
2022$12,384-24.1%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 9376, Page 371Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 9057, Page 51Recorded8/12/2015

Property Sale

Sale
$579,000
DeedBook 8820, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1890