Skip to content

228 First St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1885

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block11402
Lot25
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building ClassC0622
Description4S-B-D-9U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage622
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$290,600
74%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,722-0.6%
2024$8,777+20.0%
2023$7,314-0.4%
2022$7,342+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft622DeedBook 9919, Page 832Recorded8/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1885