Skip to content

228 First St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1885

Last Sale Price
$608,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block11402
Lot25
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building ClassC0902
Description4S-B-D-9U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,400
82%
Total Assessment$555,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,402-0.6%
2024$12,480+40.1%
2023$8,909-0.4%
2022$8,942+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$608,000

From:

To:

Sq Ft902DeedBook 9392, Page 882Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 9059, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1885