Skip to content

218 Bay St.Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$21,500
Last Sale Date
Nov 26, 1984

Property Information

Block11403
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP. 5S-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$829,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$829,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,514-0.6%
2024$18,630+364.6%
2023$4,010-0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 3436, Page 229