Skip to content

228 Bay St(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2019

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block11403
Lot26
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-4U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage809
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
40%
Improvement Value:$530,000
85%
Total Assessment$621,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,867-0.6%
2024$13,954+40.1%
2023$9,961-0.4%
2022$9,998-11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft809DeedBook 9472, Page 603Recorded2/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$2,010,000
DeedBook 8843, Page 181