Skip to content

175 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block11502
Lot1.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description14S-159U-C-22P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,490,000
30%
Improvement Value:$40,801,000
70%
Total Assessment$58,291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,300,426-0.6%
2024$1,308,579+154.4%
2023$514,329+77.3%
2022$290,042+111.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$5,166,666
DeedBook 8950, Page 523