Skip to content

159 Second St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jun 6, 2013

Property Information

Block11502
Lot4
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description12S-RC-84UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,439
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,865-0.6%
2024$2,883+40.1%
2023$2,058-0.4%
2022$2,066+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 8914, Page 319

Property Sale

Sale
$2,370,000
DeedBook 7365, Page 43