Skip to content

159 Second St.(Unit C0703)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block11502
Lot4
QualifierC0703
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description12S-RC-84UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,076-0.7%
2024$1,083+40.1%
2023$773-0.4%
2022$776+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 9561, Page 429Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 8844, Page 797

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 8396, Page 10