Skip to content

148 First St.Jersey City, NJ 07302

Built 2014
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block11502
Lot5.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description13S-RC-B-119U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,710,000
23%
Improvement Value:$35,841,400
77%
Total Assessment$46,551,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,039,493+331.9%
2024$240,654+40.1%
2023$171,788-0.4%
2022$172,431+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$1,750,000
DeedBook 8874, Page 47