Skip to content

43 Provost St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 2023

Last Sale Price
$1,215,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block11502
Lot6
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description12S-84U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,227
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
10%
Improvement Value:$1,004,400
90%
Total Assessment$1,119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,987+26.1%
2024$19,810
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,215,000
Sq Ft1,227DeedBook 9844, Page 805Recorded8/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$7,000,000
DeedBook 9476, Page 509