Skip to content

43 Provost St.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07302

Built 2023

Last Sale Price
$311,320
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block11502
Lot6
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description12S-84U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage690
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
24%
Improvement Value:$204,800
76%
Total Assessment$269,400

Sale
$311,320
Sq Ft690DeedBook 9086, Page 748Recorded3/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$7,000,000
DeedBook 9476, Page 509