Skip to content

133 Second St.(Block 11503 Lot 1)Jersey City, NJ 07302

Built 0003

Last Sale Date
Sep 8, 2067

Property Information

Block11503
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description7S-B-C-CB-W-H-E

Assessment

Land Value:$13,011,500
38%
Improvement Value:$20,988,500
62%
Total Assessment$34,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$759,220-0.6%
2024$763,980+17.8%
2023$648,728-0.4%
2022$651,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$706,995

From:

To:

DeedBook 9402, Page 570Recorded5/10/2019

Property Sale

Sale
$25,425,000

From:

To:

DeedBook 9018, Page 602Recorded1/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 0003