Skip to content

140 Bay St.(Unit C0210)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block11504
Lot1
QualifierC0210
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description7S-B-67U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,242-0.6%
2024$1,249+40.1%
2023$892-0.4%
2022$895+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$174,742
DeedBook 9510, Page 831Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$230,724

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9323, Page 789Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7954, Page 229