Skip to content

130 Bay St.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$14,000,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block11504
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description6S-RC-C-O-E

Assessment

Land Value:$6,811,500
31%
Improvement Value:$14,896,800
69%
Total Assessment$21,708,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$479,164+30.8%
2024$366,274+55.0%
2023$236,268-0.4%
2022$237,151+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000,000

From:

To:

DeedBook 9097, Page 594Recorded2/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 0001