Skip to content

10 Provost St.(Unit C0416)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$1,195,000
Last Sale Date
Oct 16, 2025

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0416
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$901,000
90%
Total Assessment$1,001,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,352-0.6%
2024$22,492+40.1%
2023$16,056-0.4%
2022$16,116+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,195,000
Sq Ft1,126DeedBook 9938, Page 378Recorded10/27/2025

Property Sale

Sale
$1,045,995
Sq Ft1,126DeedBook 9419, Page 60Recorded7/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265