Skip to content

10 Provost St.(Unit C1101)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$964,995
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,015
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$790,000
89%
Total Assessment$890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,874-0.6%
2024$19,998+35.5%
2023$14,757-0.4%
2022$14,812+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$964,995

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9374, Page 794Recorded1/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265