Skip to content

10 Provost St.(Unit C1404)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$1,176,995
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,147,000
92%
Total Assessment$1,247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,846-0.6%
2024$28,020+40.1%
2023$20,002-0.4%
2022$20,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,176,995
Sq Ft1,147DeedBook 9555, Page 523Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265