Skip to content

10 Provost St.(Unit C1409)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$1,321,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1409
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$993,000
91%
Total Assessment$1,093,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,407-0.6%
2024$24,560+40.1%
2023$17,532-0.4%
2022$17,597+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,321,000
Sq Ft1,180DeedBook 9851, Page 189Recorded9/30/2024

Property Sale

SaleMulti
$85,000
Sq Ft1,180DeedBook 9636, Page 460Recorded2/1/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,092,995

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9388, Page 908Recorded3/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265