Skip to content

10 Provost St.(Unit C1603)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1603
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$1,046,000
91%
Total Assessment$1,146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,590-0.6%
2024$25,751+28.4%
2023$20,050-0.4%
2022$20,125+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft1,264DeedBook 9672, Page 710Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$1,266,995
Sq Ft1,264DeedBook 9476, Page 279Recorded3/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265