Skip to content

10 Provost St.(Unit C1702)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1702
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage691
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$567,000
85%
Total Assessment$667,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,894-0.6%
2024$14,987+40.1%
2023$10,699-0.4%
2022$10,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft691DeedBook 9905, Page 510Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft691DeedBook 9397, Page 179Recorded4/23/2019

Property Sale

Sale
$711,995

From:

To:

Sq Ft691DeedBook 9364, Page 781Recorded12/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018