Skip to content

10 Provost St.(Unit C1809)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$1,175,995
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1809
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$1,031,000
91%
Total Assessment$1,131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,255-0.6%
2024$25,414+40.1%
2023$18,141-0.4%
2022$18,209+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,175,995

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9377, Page 215Recorded1/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265