Skip to content

10 Provost St.(Unit C2004)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$1,295,995
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC2004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,151,000
92%
Total Assessment$1,251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,935-0.6%
2024$28,110+40.1%
2023$20,066-0.4%
2022$20,141+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,295,995

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 9388, Page 228Recorded3/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265