Skip to content

10 Provost St.(Unit C2404)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC2404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$1,058,000
91%
Total Assessment$1,158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,858-0.6%
2024$26,020+21.2%
2023$21,478-0.4%
2022$21,558+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000
Sq Ft1,135DeedBook 9929, Page 611Recorded9/12/2025

Property Sale

Sale
$1,390,000
Sq Ft1,135DeedBook 9673, Page 700Recorded6/10/2022

Property Sale

SaleMulti
$1,383,995

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 9394, Page 535Recorded4/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265