Skip to content

10 Provost St.(Unit C2801)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$996,995
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC2801
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage988
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$751,400
88%
Total Assessment$851,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,012-0.6%
2024$19,131+19.6%
2023$15,992-0.4%
2022$16,052+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$996,995
Sq Ft988DeedBook 9441, Page 798Recorded10/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265