Skip to content

434 Manila Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1993

Last Sale Date
Oct 5, 1992

Property Information

Block11602
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description5-2S-BF-D-48U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,490,000
75%
Improvement Value:$4,400,000
25%
Total Assessment$17,890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$399,484-0.6%
2024$401,988
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4538, Page 182