Skip to content

2 Second St.(Unit C0708)Jersey City, NJ 07302

Built 2010
Vacant Land

Last Sale Price
$787,050
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block11603
Lot24
QualifierC0708
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description42S-269U-2C-CON
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage869
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$59,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,335-0.6%
2024$1,344+40.1%
2023$959-0.4%
2022$963+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$787,050
DeedBook 9635, Page 535Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$767,000

From:

To:

Sq Ft869DeedBook 9114, Page 915Recorded4/26/2016

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 8735, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 2010