Skip to content

2 Second St.(Unit C0807)Jersey City, NJ 07302

Built 2010
Vacant Land

Last Sale Price
$79,647
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block11603
Lot24
QualifierC0807
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description42S-269U-2C-CON
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,230-0.7%
2024$1,238+40.1%
2023$884-0.4%
2022$887+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$79,647
DeedBook 9676, Page 45Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8857, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2010