Skip to content

2 Second St.(Unit C1003)Jersey City, NJ 07302

Built 2010
Vacant Land

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block11603
Lot24
QualifierC1003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description42S-269U-2C-CON
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,110-0.6%
2024$2,123+40.1%
2023$1,516-0.4%
2022$1,521+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 9343, Page 929Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 8716, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 2010