Skip to content

20 Second St.(Unit C0103)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block11603
Lot25
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-269U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage2.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,600
10%
Improvement Value:$743,000
90%
Total Assessment$823,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,391-0.6%
2024$18,506+1331.5%
2023$1,293-0.4%
2022$1,298+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 9627, Page 86Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 8879, Page 819

Property Sale

Sale
$679,990
DeedBook 8178, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 2000